E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Erva Eğitim Kurumu » Otizm

Otizm

Otizm
Otizm, sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını etkileyen bir genel gelişim bozukluğudur. Otizm genellikle 2 yaşından itibaren ortaya çıkar. Otistik çocuklar genelde öğrenme ve algılama bozukluğu çekerler. Otistik çocukların büyük bir bölümünde farklı seviyelerde zekâ geriliği görülse de zekâ seviyeleri normal olan otistik çocuklarda vardır. Ancak genel zekâ seviyeleri ne olursa olsun, otistik çocuklar çevrelerindeki dünyayı algılamakta bir zorluk çekerler. Bir annenin doğum sonrası çocuğunun özürlü olma oranı % 2 dir. Otistik olma ihtimali % 0.5 ' tir. Otizm erkek çocuklarda kız çocuklarından 4 kat daha fazla görünmektedir.

Otizm teşhisinde 10 temel belirti yeniden tanımlandı!

Özel Erva Mutlu Yüzler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi yetkilileri Erken otizm teşhisi tedavi için çok önemli bir işleve sahip olsa da pek çok çocuk ancak geç dönemde tanı aldığı için ciddi gelişim sorunları yaşıyor. Günümüzde otizm tanısı genellikle 3 yaşına kadar konamasa da, bazı çocuklar 1 yaşına gelmeden bazı önemli belirtiler gösteriyor. Gelişim geriliği olan tüm bebeklerde otizm spektrum bozuklukları (ASD) belirtilerinin iyi takip edilmesi durumunda tedavi şansının artacağı belirtiyor. İyi takip edilmesi durumunda iletişim, sosyal ve motor becerilerde herhangi bir gecikmenin erken belirtileri kolayca yakalanabilir.”

Bazı çocuklarda 14 aylıkken bile tanı konulabildiğini ve 2 yaşındaki bebeklerde hastalığın sonucunu iyileştirecek erken tedavi modellerinin uygulanabileceğini söyledi.

Çocuklarının gelişimi ile ilgili bir sorun olması veya becerilerinde azalma yaşanması durumunda, derhal bir doktora (pediatrist) başvurulması gerekmektedir. Bekleyelim ve görelim anlayışı ile hareket etmemek gerekiyor. Ne kadar erken tanı koyulursa, o kadar erken tedaviye başlanır ve beyin gelişimine daha erken müdahale edilebilir.

Bulgular ışığında 6-12 aylık bebekleri ileri evre ASD veya diğer iletişim bozuklukları ile ilişkili olabilecek 10 temel belirti, bebeklerin bu belirtiler açısından takip edilmesi durumunda teşhisin çok kolay şekilde konulabileceğini belirtiyor.
İşte otizm tanısı için 10 temel belirti:

  1. Kendisine bakan kimselere nadiren gülümseme;
  2. Başkalarının çıkardığı sesleri veya gülücük gibi hareketleri nadiren taklit etme;
  3. Ses çıkarmada gecikme veya nadiren ses çıkarma;

  4. 6-12 aylıkken ismine tepki vermeme;
  5. 10. aydan itibaren el işaretleri ile iletişim kurmama;
  6. Göz teması kuramama;
  7. Nadiren dikkatinizi çekme;
  8. Ellerde, ayaklarda, bacaklarda sertleşme veya el bileklerini çevirme gibi olağan dışı vücut hareketleri ve olağan dışı duruş ve diğer tekrarlayıcı davranışlar;
  9. Onu kaldırmak istediğinizde size doğru uzanmaması;

  10. Yuvarlanma, emekleme gibi hareketler açısından motor gelişim geriliği.

Bu Sayfaya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yorum Ekle

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Toplam 0 Puan verildi

Bu Sayfaya Oy Verin
Bu Sayfayı Arkadaşınıza Önerin
Lütfen Resimdeki kodu yazınız