E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Erva Eğitim Kurumu » Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Özel Erva Mutlu Yüzler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Fizik tedavi rehabilitasyon, iki temel tıp alanıdır. Bu iki temel tıp bilimi bazen ayrı ayrı, bazen beraber kullanılır.

Fizik tedavi, kas - iskelet - sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde fizik tedavi alanlarını kullanan tıp bilimidir. Sıcak soğuk uygulamaları, lazer, ışın ve manyetik alan uygulamaları, çekme tedavileri gibi tedaviler, fizik tedavi disiplinini oluşturur.

Rehabilitasyon ise, herhangi bir hastalık nedeniyle bazı işlevlerini kaybetmiş hastaların, var olan fonksiyonel durumunu en üst düzeye çıkarmak için uygulanan işlemlerin tümünü kapsar. Bu bazen fizik tedaviyle birlikte uygulanan, bazen de tek başına uygulanan bir tıp disiplinidir.

Fizik tedavi, hasta ya da yaralanmış vücut yapılarına yeniden tam güç ve fonksiyon kazandırmayı ve hastayı tam tedavi edilmiş bir duruma getirmeyi hedef tutan bir tıp bölümdür. Fizik tedavide kullanılan alet ve teknikler genellikle vücut dışından ve ilaç kullanılmadan tatbik edilir. Bundan dolayı yan etkileri hiç yoktur veya yok denecek kadar azdır. Sıcak ve soğuk uygulama, ağrı kesici ve kasları kuvvetlendirici elektrik akımları, traksiyon, masaj, manipulasyon, egzersiz, iş-uğraşı tedavisi, hidroterapi, ESWT başlıca fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemidir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon seansları genellikle günde bir ve ya iki kez yapılır. Seansların süresi hastalığa ve uygulanan tekniklere göre değişmekle birlikte 60-90 dakikadır. Toplam tedavi süresi genellikle 15-30 seanstır. Bu bağlamda Özel Erva Mutlu Yüzler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Fizik tedavi ve Rehabilitasyon alanında çok hassas ve alanında uzman görevlilerce yapılmaktadır.

Bu Sayfaya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yorum Ekle

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Toplam 0 Puan verildi

Bu Sayfaya Oy Verin
Bu Sayfayı Arkadaşınıza Önerin
Lütfen Resimdeki kodu yazınız