E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Erva Eğitim Kurumu » Uzay Terapisi

Uzay Terapisi

Uzay Terapisi,

Uzay terapisi fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında son yıllarda geliştirilen ve bir çok nörolojik hastalıkta kullanılan tedavi metodudur.

Uzay terapisi kökenini astronotların uzayda ki yer çekimsiz ortamda karşılaşacakları olumsuz durumları önlemek için özel olarak geliştirilen özel bir kıyafetten alır. Bu kıyafet yer çekimsiz ortamda kaslara ve kemiklere yeteri kadar yük binmediği için oluşabilecek kas atrofisi ve osteoporoz (kemik erimesi) gibi olumsuz durumları önlemek için vücudun büyük eklemlerine basınç verilmesi mantığına dayanır. Nörolojik hastalarda ilk defa 1992 yılında kullanılan bu özel kıyafet sayesinde hastaların vücutlarında oluşturulan kompresyon ile proprioseptif (Vücudun eklemlerinin 3 boyutta hareketini, konumunu, pozisyonlamasını anlama şeklidir) uyarı ortaya çıkarılır. Vücudun normal duruşu için çok gerekli olan proprioseptif girdiler nörolojik hastalarda yeterli düzeyde değildir. Suit (Özel takım elbise) isimli kıyafetin bu olumlu etkisi sayesinde beyin ve kaslar arasında sürekli devam edecek iletişim hastanın vücut farkındalığına olumlu etkiler yaratmaktadır.

Uzay terapisi suit (Özel takım elbise) isimli kıyafetin yanı sıra Evrensel Terapi Ünitesi’ni de içerir. Kafes şeklinde ki terapi ünitesine alınan hastalar özel elastik bantlarla bağlanır ve bağlanan bantlara gerekli olan gerilim verilir. Oluşan gerilim kuvveti sayesinde yer çekimi elemine edilir, hastanın normalde yapamadığı birçok hareketi yer çekimi olmadan yapması sağlanır.  Çalışma düzeneği, afferent (Herhangi bir sıvıyı veya duyuyu getiren yapı) vestibular(Denge duyusu, denge oluşması)-proprioseptif (kirişler ve kaslardan gelen) girdi ‘yi normalleştirmeye olanak sağlar. Eklemler, ligamentler (Vücudun muhtelif eklemlerinde, organlarında bulunan bağlar), kaslar, tendonlar (Kasları kemiklere bağlayan bağlar) ve eklem kapsülünün propriosepsiyonu (kirişler ve kaslardan gelen) ne kadar iyi olursa kasların ve vücut kısımlarının dizilim ve uyuşması da o kadar doğru olur. Böylece kötü döngü kırılır ve yerini yeni doğru bilgiye bırakır.

Bu Sayfaya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yorum Ekle

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Toplam 0 Puan verildi

Bu Sayfaya Oy Verin
Bu Sayfayı Arkadaşınıza Önerin
Lütfen Resimdeki kodu yazınız